Advertisement

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Türkiye'nin ekonomi alanındaki tecrübelerini Mısır'la paylaştığını belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, Mısır Parlamentosu üyeleriyle Haliç Kongre Merkezi'nde, ''Ekonomideki Başarılarımızın Sırları'' konulu toplantıda bir araya geldi.

Mısır Parlamentosu Şura Meclisi üyeleri ve üst düzey devlet yetkililerinin katıldığı toplantıda, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ele alındı.

Gedikli, basına kapalı gerçekleştirilen toplantı sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, görüşmenin beklenilenden daha verimli olduğunu ifade ederek, ''Mısır olarak Türkiye'nin yaşadığı tecrübenin farkındaydılar. Biz de bu tecrübemizi paylaşmaya çalıştık. Son derece detaylı ve somut sorular sordular bize ve biz de bu somut sorulara mümkün olduğunca somut cevaplar verdik'' dedi.

Gedikli, toplantıda ayrıca belediyecilik, kentsel dönüşüm, katı atık, eğitim, kültür, sanat ve spor gibi pek çok alanda somut işbirliği yapma önerisinin değerlendirildiğini kaydetti.

Türkiye'nin rekabetçi piyasa oluşturmada önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Gedikli, sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye ekonomisinin büyüklüğü ve 10 senede geldiği nokta itibariyle çok büyük bir önemi var. Bu anlamda tabii ki bu tecrübeleri paylaşmamızı arzu eden herkese Türkiye'nin kapısı açıktır. Bizim düşüncemiz zaten Ortadoğu'daki, Asya'daki veya bölgedeki ülkelerle bu anlamda ekonomik işbirliğini geliştirmek, Türkiye'nin imkanlarını, potansiyelini, ekonomideki tecrübelerini paylaşmaktır.''

Mısır Ulusal Güvenlik Konseyi ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dr. Reda Fehmi Muhammed ise ''Türkiye ve Mısır, tarih, din ve kültür alanlarında ortak paydaları bulunan iki ülkedir. Biz Mısır Hükümeti olarak bu tecrübelerden faydalanmak istiyoruz'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Essam Elhaddad, dün Türkiye ve Mısır arasında gerçekleştirilen 2 milyar dolarlık finansman destek paketi anlaşması imzalamıştı.