Advertisement

Finansal yorumcu ve küresel kriz sonrasını anlatan çok satanlar listesindeki "Aftershock (Şok sonrası)" kitabının yazarı Robert Wiedemer, Fed'in ekonomiyi desteklemek için başlattığı üçüncü tur parasal genişleme programının, ülkenin resesyona girmesini önleyemeyeceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası geçtiğimiz hafta her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvili alınmasını öngören ucu açık üçüncü tur parasal genişleme programını açıkladı. Süresi uzatılmış olan Twist Operasyonu ile birlikte götürülecek olan QE3, finansal sisteme her ay 85 milyar dolar enjekte ederek, faizleri aşağıda tutmaya, istihdam ve yatırımı ise desteklemeye çalışacak. Ancak bu hamle doların zayıflamasına ve hisse senedi fiyatlarının suni olarak yükselmesine yol açıyor.

Bu programın felaketi önlemek için uygulandığını, ancak kısa vadede tek etkisinin hisse senedi piyasasını desteklemek olduğuna dikkat çeken Wiedemer, piyasanın rekor seviyelere tırmanacağını, bunun da bir süre iyimserliğe yol açacağını söyledi.

Ancak para politikasındaki hamlelere rağmen ABD'deki mali belirsizlik ve Avrupa'daki borç krizinin yatırım ve büyümeyi tehdit ediyor.

Wiedemer, dünya ekonomisi ve ülke içindeki sorunların ABD'yi aşağı çekeceğini belirtti.