Advertisement

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın, Fed'in parasal genişlemeye gittiği tıoplantının ardından yarın başlayacak iki günlük para politikası toplantısı öncesi önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı.

Euro, yarın açıklancak olan ve zayıf kalması beklenen Almanya yatırımcı güveni verisi öncesi, yen karşısında dört günlük yükselişini tersine çevirdi. Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları, Çin'in yer aldığı toprak ve ticaret anlaşmazlıklarının risk iştahını azaltmasının ardından değer kaybetti.

Sydney'de National Australia Bank Ltd.'den Ray Attrill, "Fed'in geçen hafta yaptığı hareket, Japonya Merkez Bankası üzerindeki, yenin güçlü seyri konusunda harekete geçmesi için zaten var olduğunun işaretleri görülen siyasi baskıları artırıyor" dedi ve "Eğer Japonya Merkez Bankası toplantısından birşey çıkmazsa, dolar-yen'in muhtemelen geçen hafta gördüğümüz düşük seviyelere inmesini bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Yen euro karşısında, önceki dört seanstaki yüzde 3.1'lik kaybının ardından, yüzde 0.2 yükselerek, Singapur saati ile 12:14'te 102.75 seviyesine çıktı. Japon para birimi dolar karşısında, 13 Eylül'de 77.13 ile 9 Şubat'tan bu yana en güçlü seviyesine çıkmasının ardından, bugün yüzde 0.2'lik çıkışla 78.25'e geldi. Euro dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.3131 dolar seviyesine kaldı. Japonya'da piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı.

ABD merkez bankası, 13 Eylül'deki toplantısında, 2008-2011 yılları arası iki turda 2.3 trilyon dolarlık varlık alımı yapmasının ardından, ekonomiye destek sağlamak için, ayda 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvili, ucu açık bir dönem için satın alacağını duyurdu.