Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Hindistan'da politika reformlarının ülke ekonomisini destekleyeceği beklentilerinin, Çin'de ekonomik yavaşlamanın derinleşmekte olduğu yolundaki endişelerle dengelenmesi sonucu kazanç ve kayıp bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Pantaloon Retail India Ltd., Mumbai'de, Hint perakendecilerinin yükselişine öncülük ederken,  Reliance Infrastructure Ltd.'nin de aralarında bulunduğu altyapı şirketleri değer kazandı. Cnooc Ltd. ve China Petrochemical Development Corp., petrolün dört ayın en yüksek seviyesi yakınlarında seyretmesinin etkisi ile enerji şriketleri arasında sıçrama gerçekleştirdi. Japon ortakları ile otomobil üreten Dongfeng Motor Group Co. ve Guangzhou Automobile Group Co., Çin ile Japonya arasındaki adalar krizinin derinleşmesi ile birlikte, Hong Kong'da yüzde 5'in üzerinde kayıplar yaşadı. Rusya'nın en büyük bankası OAO Sberbank, ülke merkez bankasının bankadaki hisselerin satmaya başlamasının etkisi ile Temmuz ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yaklaşık yüzde 0.1 düşerek, Hong Kong saati ile 15:04'te 1,013.62 puana geriledi. Endeks bu hareketle birlikte, son sekiz günde ilk kez geriledi ve Ekim ayından bu yanaki en uzun süreli çıkışını tersine çevirdi. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, 14 Eylül'de, Wal-Mart Stores Inc. gibi yabancı perakendecilerin süpermarket zincirlerinin yüzde 51 hissesine sahip olmasını ve havayollarının yabancı şirketlere hisse satışı üzerindeki kısıtlamanın kaldırılmasını onayladı. Citigrouo Inc., Çin'in gelecek yıl için büyüme tahminini düşürdü.

Şanghay'da Dazhong Insurance Co. fon yöneticisi Wu Kan, "Hindistan'a daha fazla yabancı yatırımcının girmesine izin verilmesi ekonomi için muhakkak iyi bir şey" dedi ve "Çin'in sorunu halen yavaşlama ve düşüşün durmakta olduğuna ilişkin bir işaret yok" şeklinde görüş bildirdi.