Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'de ekonomik yavaşlamanın derinleştiği yolundaki endişelerin, Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeye gitmesinin yarattığı iyimserliğe ağır basmasının sonucu, son 15 ayın zirvesinden gevşedi. ABD endeks vadeli kontratları düşerken, Asya hisse sentleri fazla değişmedi.

İsveçli çelik üreticisi SSAB, şerit ürünler için talebin beklenenden çok daha zayıf olduğunu kaydetmesinin ardından yüzde 8.6 düştü. Hennes & Mauritz AB, üçüncü çeyrek satışların beklenenin altında kalmasının etkisi ile yüzde 2.3 geriledi.  Hindistan'da vergi faturası için 2.2 milyar dolar karşılık ayırmaya direnen Vodafone Group Plc, yasal riskleri kapatmak için bir provizyon yapabileceğini açıklamasının ardından yüzde 1.2 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 11:30'da 275.19 puana indi. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının sınırsız tahvil alımı kararı alması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeyi başlatmasının desteği sonucu, geçen hafta Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyesinden kapatması ile birlikte, halen bu yıl yüzde 13 yükselmiş durumda.

Londra'da Hargreaves Lansdown Plc hisse senetleri müdürü Richard Hunter, "Geçen hafta Fed'in hareleti sonucu fırlayan adrenalinin etkisinin azalması ile birlikte, piyasalar bir sonraki olası hareketlendirici faktörü bekliyor" dedi ve "Endekslerin yılbaşından bu yana güçlü çıkışlar gerçekleştirmesi ile birlikte, yatırımcılar karlarını realize etmek için yükselişlerde satışa gecebilirler" şeklinde görüş bildirdi.