Advertisement

Avrupa hisseleri son 15 ayın zirvesinden gerilerken, euro 4 günlük rallisine ara verdi ve İspanyol tahvilleri, mali liderlerin banka sistemi konusundaki planlarının çıkmaza girmesi ve İspanya'nın yeni bir kurtarma fonu için başvurmak konusuna şüpheyle yaklaşmasının ardından geriledi. Çin hisseleri ise bakır ve soya fasülyesindeki düşüşe eşlik ettiler.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 07:25'te yüzde 0.4 gerilerken, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin düşüşü yüzde 0.3 oldu. Şanghay Bileşik Endeksi, dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşladığına dair endişeler ve Japonya ile yükselen gerilimin ardından yüzde 2.1 geriledi. Euro yüzde 0.1 zayıflayarak 1.3115 dolar oldu. İki yıllık İspanyol tahvil faizleri ise 15 baz puan yükselerek yüzde 3.29 oldu ve 6 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bakır yüzde 0.7 düşerken, soya fasülyesi yüzde 1.8 değer kaybetti.

Avrupa Birliği Maliye Bakanları, 14 Eylül'de Güney Kıbrıs'ta yapılan toplantıda daha birarada olması planlanan bankacılık sistemi konusunda uzlaşmaya varamazken, hem kurtarma fonu koşulları hem de Avrupa Merkez Bankası'nın rolü hakkında görüş ayrılıklarına düştüler. İspanyol Başbakan Mariano Rajoy, haftasonu Madrid'de 65,000 kişinin kemer sıkma politikalarını protesto etmek üzere yürüyüş yapmasının ardından bu hafta İtalya'ya giderek Başbakan Mario Monti ile görüşecek. En azından 13 banka ve finansal aracılık şirketi Çin'in bu ayki büyümesine yönelik beklentilerini düşürürken, Japonya ile yaşanan gerilim de protestolara yol açtı.

Investec Bank Plc analisti Brian Barry, "Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı geldi ve geçti, ve Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımına yönelik niyetini açıklamasına rağmen, piyasada birçok kişinin oyunu sonlandıracak hamle olarak gördüğü şeye daha yakın değiliz" dedi.