Advertisement

İspanya tahvilleri, Avrupa Birliği maliye bakanlarının haftasonunda Güney Kıbrıs'taki toplantıda daha bütünleşmiş bir bankacılık sistemi konusunda anlaşmaya varamamalarının ardından düştü. Bu hareket sonrasıi iki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Almanya tahvilleri değer kazandı. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, ülkenin borçlanma kuruluşunun 20 Eylül'de 4.5 milyar euroluk (5.9 milyar dolar) üç ve 10 yıl vadeli tahvil satmayı planlamasının etkisi ile geriledi. İki yıl vadeli tahviller, yetkililerin,  İspanya'nın ekonomiyi desteklemek için reformlar açıklayacağını kaydetmesinin ardından başlayan kayıplarını genişletti. İspanya'nın yeni reformlar açıklaması, ülkenin, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımını da içerebilecek yardım talebine gitmeyeceği anlamına geliyor.

Londra'da Investec Bank Plc analisti Brian Barry, "Maliye bakanlarının toplantısı geldi ve geçti ve Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımı konusunda istekliliğine karşın, piyasadaki çoğu kişinin düşündüğü oyunun sonuna halen yakın değiliz" dedi ve "Faizlerin kontrol altına alınmasını sağlayacak pozisyona ulaşılana dek, faizler daha da yükselebilir" değerlendirmesinde bulundu.

İki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi 15 baz puan ya da 0.15 yüzde puanı artarak, Londra saati ile 13:50'de yüzde 3.29'a çıktı ve 6 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bu kağıdın faizi geçen hafta 40 baz puan yükseldi ve 20 Temmuz'da biten haftadan bu yana en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirdi. Temmuz 2014'te vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvillerin fiyatı 0.28 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 2.80 euro düşerek 102.585'e geriledi.