Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York bölgesi imalatın düşmesi ve Avrupa'daki maliye bakanlarının borç krizi görüşmelerinin yeniden kördüğüm olması üzerine New York Borsası geriledi; Standard&Poor's 500 Endeksi 2007'den bu yana kaydettiği en yüksek seviyesinden düştü.

Bank of America Corp. ve Morgan Stanley, 2 hafta üst üste kazanç sağlamaları sonrasında yüzde 2.4 değer kaybetti. Alcoa Inc., emtia hisselerindeki düşüşün etkisiyle yüzde 2.6 düştü. Cliffs Natural Resources Inc., JP Morgan Chase&Co.'nun şirketin notunu düşürmesinin ardından yüzde 7 geriledi. Apple Inc., iPhone 5'lerin erken siparişlerinin günlük hacminin 2 milyon cihaza ulaşmasıyla yüzde 5.3 değerlendi. Office Depot Inc., Starboard Value LP'nin şirketten hisse almasıyla yüzde 5.3 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 1,461.19 puana gerilerken, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 düşüşle 13,553.1 puana indi. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi dün 5.7 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 5.4 altında kaldı.

Rallinin ardından ufak bir molaya ihtiyaç varmış gibi göründüğünü belirten Charles Schwab Corp.'un aktif işlemler ve türevler direktörü Randy Frederick, bir miktar düşüş potansiyelinin olduğunu, ancak haftanın ilerleyen zamanlarında kötü bir haber gelmedikçe yeniden boğa piyasasına devam edileceğini öngördü.