Advertisement

Avrupa'daki borç krizindeki çözümsüzlük ve ABD ekonoisindeki yavaşlamaya dair kaygılar üzerine Japonya hariç Asya Borsaları düşüş kaydetti. Japon hisselerindeki kazançlar ise Çin ve Japonya arasındaki anlaşmazlığın kötüleşmesiyle sınırlı oldu.

Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd. yüzde 0.8 değer kaybetti. Asya'nın en büyük giyim zinciri Fast Retailing Co., Japonya karşıtı eylemlerden ötürü Pekin'deki mağazalarını kapatmaya zorlanması üzerine yüzde 5.3 geriledi. Japon nükleer santral operatörü Hokuriku Electric Power Co., bir hükümet yetkilisinin nükleer reaktör inşasını durdurma planı olmadığının sinyalini vermesi üzerine yüzde 5.8 primlendi. Avustralya'nın en büyük 3. demir üreticisi Fortescue Metals Group Ltd., banka kredilerini finanse etmek için 4.5 milyar dolarlık yeni kredi ayarlaması yapmasının ardından yüzde 21 değerlendi.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 440.46 puana gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmeyerek 123.33 puanda kaldı. Japonya'daki hisse senedi piyasaları bugün yeniden açıldı.

Hâlen daha birçok endişe kaynağı olduğnu belirten Pengana Capital'ın yöneticilerinden Tim Schroeders, Çin'deki politika beklentisi gerçekleşmezse yatırımcıların oldukça kaygılanacağını, Avrupa'da da gerilimin sürdüğünü söyledi.