Advertisement

Çin'de faaliyet gösteren Japon şirketlerinin, iki ülke arasındaki siyasi anlaşmazlıktan zarar görmesi ile Japonya'nın nükleer reaktörü inşasını durdurmayacağı spekülasyonuyla değerlenen kamu hizmetleri hisselerinin yükselmesi arasında kalan Tokyo Borsası, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Nükleer santral operatörü Hokuriku Electric Power Co. yüzde 5.8 sıçradı. Honda Motor Co. ve Fast Retailing gibi şirketler, Çin'deki mağaza va fabrikaların, eylemlerden ötürü kapatılmasıyla değer kaybetti. Japonya'nın en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Sony Corp., Olympus Corp.'e yatırım yapmak için görüşmelerin son safhasına gelinmesiyle yüzde 4.3 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.2 kazanç sağlaması sonrasında yüzde 0.3 kayıpla 9,130.34 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 35 üzerinde seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.1 kazançla 757.80 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kazandı.

Japonya karşıtı eylemlerin, orta ve uzun vadede Çin'deki yatırımları azaltabileceği endişesine dikkat çeken Tokyo'daki Resona Bank Ltd.'ın baş fon yöneticisi Koji Toda, durumun belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Topix Endeksi 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın düşüğünden, merkez bankalarının küresel büyümeyi destekleyici önlemler için atağa geçmesiyle yüzde 9 sıçradı. Endeksteki hisselerin fiyatı, defter değerlerinin 0.9 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.3 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 1.5 katında seyrediyor.