Advertisement

Bakır, Çin'in para politikasını beklenenin aksine gevşetmeyebileceği ve İspanya'nın yardım istemek zorunda kalabileceği endişelerinin küresel büyümede yavaşlama beklentilerini güçlendirmesi sonucu düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.8 yükselerek ton başına 8,238 dolara kadar çıktıktan sınra, Şanghay saati ile 10:52'de 8,286.50 dolara geldi. Ocak teslimatı bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.3 düşerek ton başına 59,670 yuana (9,443 dolar) indi.

Çin Merkez Bankası, dün açıkladğı rapora göre, tüketici fiyatlarının Ağustos ayında son beş ayda ilk kez yükselmesi ile birlikte, genel fiyat seviyelerini temel olarak istikrarlı tutma konusunda daha fazla odaklanıyor. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Luc Coene, yükselen tahvil faizlerinin İspanya'yı yardım istemek zorunda bırakabileceğini söyledi. Çin dünyanın en büyük bakır tüketici ülkesi durumunda.

Hangzhou'da Yong’an Futures Co. analisti Zhang Yu, "Çin'de zayıf talep ve yüksek stoklar fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor" dedi ve "Geçen haftaki rallinin ardından, teknik olarak, bakır, bir düzeltmeye yönlendi" şeklinde görüş bildirdi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası depolarındaki stoklar geçen hafta yüzde 3.5 yükselerek 156,401 tona çıktı ve bu seviye, geçen yıla göre yüzde 40 yukarıda. bakırın 14 günlük RSI'ı, LME'de, 10 Eylül'den beri 70 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Bu seviye, teknik analistler için, fiyatlarda düşüş potansiyelini işaret ediyor.

Çin'de bütçeye uygun apartman daireleri hariç birinci el konut fiyatları, Ağustos ayında, 70 kentin 20'sinde düştü. Düşüşler, Temmuz ayında, dokuz kentte gerçekleşmişti.

Dün ABD'de açıklanan imalat sanayi verisi, sektörün New York bölgesinde 2009'dan bu yana en hızlı daralmasını yaşadığını gösterdi.

Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.4 düşerek pound başına 3.776 dolara düştü. Bu ontrat dün de yüzde 1.1 gerilemişti. LME'de, aluminyum, çinko, kurşun, nikel ve kalay değer kaybetti.