Advertisement

Avrupalı bankalar geçtiğimiz yıl borç kriziyle mücadelesine yardımcı olmak üzere varlıklarında 1.2 trilyon dolarlık kesinti yapacaklarını söylese de; bu sözlerinin aksine varlıklarını artırdı.

Avrupa Merkez Bankası'nın verilerine göre 31 Temmuz'da sonan yılda Euro Bölgesi'ndeki bankalar varlıklarını yüzde 7 artırarak 34.4 trilyon euroya (45 trilyon dolar) genişletti. Fransa, İspanya ve İtalya'nın en büyük bankaları BNP Paribas SA, Banco Santander SA ve
UniCredit SpA bilanço tablolarını genişletti.

Bankaların varlıklarını artırmasında Mario Draghi etkili oldu. AMB Başkanı'nın 9 ay önce bankalara 3 yıllık 1 trilyon euro kredi verme kararı, bankalar üzerindeki, varlıklarını düşük fiyatla satma baskısını azalttı. Kuruluşları kredi vermeye teşvik etmek için sunulmuş olan destek, bankaların, fonlama için piyasaya bağımlılığını azaltarak, kısa vadeli kredi sıkışmasını önledi. Ancak bu krediler, Avrupa bankalarını merkez bankası yardımlarına daha da bağımlı hâle getirmiş olabilir.

Kaldıraç oranlarının azaltılması sürecinin, özellikle İspanya ve İtalya'da işlemediğine dikkat çeken Londra'daki Olivetree Securities Ltd.'ıbn banka analistlerinden Simon Maughan, "Bunun görülmemesi ya da çok yavaş görülmesi, zamanı geldiğinde İtalyan bankalarının ayakta kalması için AMB'nin ilkinin üzerine yeni enjeksiyonlarda bulunmasını gerektirecek" dedi.