Advertisement

Morgan Stanley'nin analizine göre direkt genişleme ve yenilenen resesyon riski arasında sıkışmış olan dünya ekonomisi, alacakaranlık kuşağına kayıyor. Dünya ekonomisinin her iki yöne de gidebileceğini söyleyen Morgan Stanley başekonomisti Joachim Fels, küresel bir resesyona girmek için de çok fazla şeyin gerekmediğine dikkat çekti.

Şüpheler, Fed'in geçtiğimiz hafta üçüncü tur tahvil alım programını açıklaması ve Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımları için hazırda beklemesiyle merkez bankalarını ön safhalara çıkmak zorunda bırakıyor. Merkez bankası hamleleri Standard&Poor's 500 Endeksi'ni 2007'den bu yana en yüksek seviyesine taşırken, asıl sınavını küresel ekonomiyi durgunluktan kurtarıp kurtaramayacağı konusunda veriyor.

Piyasaların ekonomistleri coşturduğunu ve ekonomideki toparlanmanın ardından rallinin görüldüğünü hatırlatan Fidelity worldwide Investment'ın direktörlerinden Trevor Greetham, ancak bu kez yakın vadede zayıf ekonomik verilerin beklenmesinden ötürü, konsolidasyonun da görülebileceğini söyledi. Gratham, çift yönlü bir gerilim olduğuna dikkat çekti.

Gerilim, opak ekonomik görünümün etkisiyle satışa geçen ve teşvik gerekçesiyle alıma giden hisse senedi stratejistlerindeki ayrışmayla gün yüzüne çıkıyor.

Morgan Stanley, S&P 500 Endeksi'nin Aralık sonuna kadar yüzde 20 düşüşle 1,167 puana gerileyeceğini, Credit Suisse Group AG ise endeksin yıl sonuna kadar 1,500 puana yükseleceğini öngörüyor. S&P 500 Endeksi dün New York saati ile 16:00'da 1,461.19 puanda seyrediyordu.