Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını 150 baz puan indirerek yüzde 10'a çekti. Alt bant sabit bırakıldı.

TCMB, TL zorunlu karşılıklarda ilk yüzde 40'lık dilim için Rezerv Opsiyon Katsayısını (ROK) 1.1'den 1.3'e çıkardı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada ROK düzenlemesi ile bankanın rezervlerinin 3,6 milyar dolar artacağı belirtilirken bu finansal istikrarın da destekleneceği vurgulandı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5 düzeyinde sabit tutarken, borç vermede ise yüzde 11,5'ten yüzde 10'a düşürdü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

Bankadan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75 düzeyinde sabit tutulduğu ifade edildi.

Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5 düzeyinde sabit tuttu, borç verme faiz oranı yüzde 11,5'ten yüzde 10'a, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11'den yüzde 9,5'e düşürüldü.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, bankalararası para piyasasında saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı yüzde 14,5'ten yüzde 13'e düşürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid etti. Yılın üçüncü çeyreği itibarıyla yurt içi nihai talep ılımlı seyretmeye devam etmekte, ihracat ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini koruyor.

Bu doğrultuda, toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir.

Kurul'un, enflasyondaki düşüşün yılın son çeyreğinde belirginleşeceğini tahmin ettiği belirtildi. Bununla birlikte, enerji fiyatlarındaki artışlar ve enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olması fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektirmektedir.

Yakın dönemde yaşanan gelişmeler finansal piyasalarda risk algılamalarının kısmen iyileşmesine neden olsa da, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtildi. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edileceği, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağı kaydedildi.

Kurul, rezerv opsiyonu katsayıları bir miktar daha artırılırken faiz koridorunun daraltılmasının finansal istikrarı destekleyeceği değerlendirmesinde bulundu. Gerekli görülmesi halinde önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceği ifade edildi. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulandı ve Para Politikası Kurulu toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.