Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'de sürpriz bir şekilde değil de, aşamalı bir şekilde yapılacak değişime destek vereceklerini belirtti.

''Suriye temas grubu'' toplantısı dolayısıyla Kahire'de bulunan Ali Ekber Salihi, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi'yle bölgedeki gelişmeleri ve İran'ın başkanlığını yaptığı Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nin sonuçlarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında basına açıklamada bulunan Salihi, ''Suriye'de sürpriz değişimi değil, aşamalı gerçekleştirilecek değişimi destekliyoruz'' dedi.

İran'ın Suriye Hükümeti ile krizden çıkmak için görüşmeler yaptığına işaret eden Salihi, ''İran, Suriye Hükümeti ve muhalifler arasında arabuluculuk görüşmeleri için ev sahipliği yapma davetini tekrarlamaktadır'' diye konuştu.

Mısır ve İran ilişkilerine de değinen Salihi, ''İki ülke arasındaki resmi ziyaretler, ikili ilişkilerin eskiye dönmesi için önemli bir adımdır'' ifadesini kullandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır-İran ilişkilerinde 30 yıl aradan sonra ilk defa geçen ay Tahran'ı ziyaret etmişti.