Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed'in geçtiğimiz hafta ekonomik büyümeyi desteklemek üzere harekete geçmesinin ardından Japonya Merkez Bankası'nın da varlık alımlarını artırmasıyla Asya Borsaları artış kaydetti; MSCI Asya Pasifik Endeksi Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına hazırlanmaya başladı.

JFE Holdings Inc., Japonya Merkez Bankası'nın yenin değerlenerek ekonomik toparlanmayı aşağı çekmesini önlemek üzere harekete geçmesi sonrasında yüzde 1.6 değerlendi. Nissan Motor Co., Çin'deki şiddet yanlısı eylemlerin Japon şirketlerini hedef belirlemesiyle dün kaydettiği kayıplarını geri almaya başladı ve yüzde 3 yükseldi. Japan Airlines Co., Facebook Inc.'ten sonra en büyük ilk halka arza imza atması sonrasında ilk işlem gününde yüzde 1.2 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 4 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endeks bu yıl merkez bankalarının teşvik önlemlerini artıracağı spekülasyonuyla yüzde 8.7 yükseldi.

BOJ'un işleri bir adım öteye taşıdığını belirten Daiwa SB Investments Ltd.'ın başstratejisti Soichiro Monji, Japonya Merkez Bankası'ndan bu kez bu hamleyi beklemediğini söyledi.

BOJ, varlık alım programını 45 trilyon yenden 55 trilyon yene genişletirken, kredi programını 25 trilyonda bıraktı.