Advertisement

Diyarbakır Mardin karayolu üzerinde 20'inci kilometresinde bulunan Çarıklı Köyü girişindeki köprüye teröristlerin tahrip gücü kuvvetli bomba koyduğunun saptanması üzerine güvenlik birimleri alarma geçti.

Diyarbakır- Mardin karayolu ve tüm ara yollar saat 09.00 itibarı ile trafiğe kapatılırken Diyarbakır Havaalanı ve 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı, sivil ve askeri uçakların güzergahındaki yola yerleştirilen bombanın imhası sırasında uçak iniş ve kalkışı yapmaması konusunda uyarıldı.

Bomba uzmanları, frekans karıştırıcı Jammerli araçlarla çok sayıda polisin sevk edildiği bölgede, Özel Harekat polisleri de hakim tepelerde güvenlik önlemleri aldı. Bir polis helikopterleri sürekli uçarak, köprü çevresini gözetim altında aldı.

Tahrip gücü çok yüksek olduğu belirtilen patlayıcı nedeniyle, bölgede tüm güvenlik birimleri çok dikkatli olmaları konusunda uyarılıp, çelik yelek giymeleri talimatı verildi.

Diyarbakır'ın daha önce belde olan Çarıklı Mahallesi'nin Diyarbakır-Mardin karayolu üzerindeki Çarıklı-1 Köprüsü altına konulan bombalı, tarlalara çalışmaya giden köylüler fark etti. Köylüler, köprü altına uzanan metrelerce uzunluğunda kabloyu fark edince, durumu hemen polise bildirdi. Polis, karayoluna kapatarak köprü altı ve çevresinde kapsamlı araştırma yaptı. Araştırmada biri büyük mutfak tüpü olmak üzere farklı noktalara patlayıcıların yerleştirildiğini ve tahrip gücünün çok yüksek olması için de düzenekleri birbirlerine bağladıkları tespit edildi.

Diyarbakır kent merkezine 10 kilometre ve havaalanına 5 kilometre uzaklıktaki köprü altına konulan tahrip gücünün çok yüksek olduğu belirtilen bombanın yerinde fünye ile patlatılması halinde çevreye de büyük zarar vereceği göz önüne alınarak titiz bir çalışma yürütüldü. Frekans karıştırıcı 2 Jammer'li araç eşliğinde bomba uzmanları yaptıkları çalışma sonunda bombaları yerinde etkisiz hale getirdi. Patlayıcının etkisiz hale getirilmesi sırasında polis araçlarında, "Lütfen herkes evlerine ve güvenli bölgelere gitsin" diye uyarı anonsları yapıldı.

Bombanın konulduğu köprü askeri ve sivil uçakların iniş ve kalkış güzergahı olduğunu için 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı ile Diyarbakır Havaalanı yetkilileri ile irtibata geçildi ve patlayıcının infilak ettirilmesi sırasında uçakların iniş ve kalkışlarının durdurulması için uyarı yapıldı.

 

-Etkisiz hale getirilmesi 3.5 saat sürdü

Diyarbakır - Mardin karayolundaki Çarıklı-1 Köprüsü altına PKK'lıların tuzakladığı bombalar, 3.5 saat süren çalışmanın ardından yerinde etkisiz hale getirildi. Tahrip gücü çok yüksek olduğu için patlayıcının bulunduğu yerde fünye ile imha edilmesinden vazgeçildi. Patlayıcının infilak etmemesi için gerekli önlemler alındı. Yetkililer, köprüye tuzaklanan bombanın tahrip gücünün çok yüksek olduğunu belirterek, "O yüzden imha edilmesi için güvenli bir bölge arıyoruz. Bu yer belirlenince oraya götürülüp imha edilecek" dedi.

Bu arada köylüler de dün saat 21.30'dan itibaren köprü çevresindeki evlerin elektriklerin kesildiğini belirterek, "Kesilen elektrikler sabaha karşı geldi" dedi. Patlayıcının etkisiz hale getirilmesi sırasında ulaşıma kapatılan Mardin-Diyarbakır karayolu daha sonra açıldı.

-Valiliğin açıklaması

Diyarbakır Valiliği, Çarıklı Köprüsü'ne tuzaklanan ve etkisiz hale getirilen patlayıcıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
"Bugün Yeni Mardin Yolu Çarıklı Mevkii'nde 1'inci köprünün altında daha önceden var olmayan toprak yığınının güvenlik güçlerince haber alınmasından sonra, yapılan çalışmalarda 1 adet mutfak tüpü içerisinde hazırlanmış patlayıcı düzeneğine rastlanılmıştır. Güvenlik birimlerimizce çevre güvenliği alındıktan sonra bomba düzeneği her hangi bir can ve mal kaybı olmadan imha edilerek etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca bazı basın yayın organlarında yer alan 'uçak seferleri iptal edildi' şeklindeki haberler de gerçeği yansıtmamakta olup seferlerde hiçbir aksama olmamıştır."

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Eylül 2012 Perşembe, 12:16 Misafir artik yeter bu terörü bitirin!