Advertisement

Filipinler'de arkeologlar bir dağ zirvesinde yer alan ormanla kaplı bir köyde kireç taşından yapılmış tabutlar buldu.

Ulusal Müze yetkilisi Eusobio Dizon, Quezon eyaletinin Kamhantik dağındaki köyde geçen yıldan beri devam eden kazılarda bulunan 15 kireç taşı tabuttan çıkarılan bir dişe yapılan karbon testinde, mezarların bin yıllık geçmişi olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Kireç taşından oyulmuş tabutların, daha önce çıkarılan tabutların genellikle metal malzemelerden yapılmış olması nedeniyle ilginç olduğu belirtiliyor.

Filipinler'de 35 yıldır kapsamlı araştırmalar yapan arkeolog Dizon, çalışmalarında ayrıca, o çağlarda Filipinler'in dağlık bölümlerinde tahta tabutların da kullanıldığını ortaya çıkardıklarını ifade etti.

Kazılarda tabutların yanı sıra binlerce çömlek parçası, metal eşyalar, insan, maymun, yaban domuzu ve diğer hayvanlara ait kemik parçaları da bulundu.

Bulunan mezarlardaki tabutlar Mısır'da ve Avrupa'nın bazı bölgelerindeki lahitlere benzerlik gösteriyor. Aralarındaki tek fark bu tabutların üzerine veya yanlarına çizilmiş herhangi bir mitolojik figürün ya da insan portresinin olmaması.

Keşifler, daha önce ordu güçleriyle isyancı Marksist gruplar arasında büyük çatışmalara sahne olan 50 bin nüfuslu yoksul Mulanay sahil kasabasında büyük heyecanla karşılandı.