Advertisement

Hisseler bugün düşüş gösterirken, yükselen piyasa hisselerini gösteren bir endeks son iki ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Metaller ise Asya ve Avrupa'dan gelen ekonomik verilerin derinleşen bir yavaşlamaya işaret etmesiyle değer kaybetti. Euro zayıflarken, İspanyol tahvilleri düştrü ve ABD hazine tahvilleri yükselişini 4. güne taşıdı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, New York saatiyle 07:50'de yüzde 0.6 geriledi. MSCI Yükselen Piyasa Endeksi ise yüzde 1.1 düşüş kaydetti ve 23 Temmuz'dan bu yana en sert düşüşü yaşadı. Şanghay Bileşik Endeksi ise Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri üzde 0.3 geriledi. Euro yüzde 0.7 değer kaybederek 1.2952 dolara geriledi. 10 yıllık ABD hazine tahvilleri 4 baz puan düşerek yüzde 1.74 olurken, aynı vadeli İspanyol tahvilleri son 3 günde ilk kez yükseliş kaydetti. Bakır ve kurşun yüzde 1.5 geriledi.

Euro Bölgesi hizmet ve imalat üretimi Eylül ayında son 39 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Markit Economics ve HSBC Holdings Plc'den açıklanan verilere göre Çin'de imalat büyük ihtimalle düşüşünü 11. aya taşıyacak. Japon Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre ihracat Ağustos ayında da gerileyerek üst üste 3. ay düştü. Bugün açıklanacak veriler öncesi görüş bildiren ekonomistler, ABD'de imalattaki büyümenin Eylül ayında yavaşladığını ifade ettiler.