Advertisement

Konya'nın Ereğli ilçesinde 80 yaşındaki S.S., komşusu A.U.'nun ahırındaki ineğe tecavüz ettiği ve olayın duyulmaması için de tehditte bulunduğu suçlamasıyla gözaltına alındı.

Olay, dün Fatih mahallesi'nde meydana geldi. İlk eşi ölen, ikinci eşinden de boşandığı belirtilen işçi emeklisi S.S., iddiaya göre dün gece besicilik yapan komşusu 65 yaşındaki A.U.'nun ahırına girdi. Bir süre sonra hayvanlarına bakmak için ahıra gelen A.U., komşusu S.S.'yi, vücudunun alt tarafı çıplak halde, bir ineğe tecavüz ederken gördü. A.U., damadıyla birlikte S.S.'yi ahırdan kovdu. Bugün sabah saatlerinde A.U.'nun evine giderek olayı kimsesin duymaması için silahla tehdit ettiği öne sürülen S.S, şikayet üzerine gözaltına alındı. S.S., suçlamaları kabul etmezken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görevli uzmanlar ineğin tecavüze uğrayıp, uğramadığını belirlemek için inceleme başlattı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

-Kurbalık besliyordum

Komşusu 80 yaşındaki S.S.'yi ineğine tecavüz ederken yakaladığını öne süren besici 65 yaşındaki A.U., hayvanları kurbanlık beslediğini söyledi. Komşusunu ineğin arkasında çırılçıplak yakaladığını ileri süren A.U., "İlişkiye girmek için de hayvanın kafasını iple demire bağladıktan sonra yetişebilmek için altına plastik sandık koymuş. Yakaladıktan sonra pantolonunu ben kaldırdım. İhyitar olduğu için de bıraktık. Olay olduktan sonra da bizi korkutmak için tüfekle tehdit etti " dedi.

-Müftü: Dinen sakıncası yok

Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük ise, tecüvüze uğramış bir hayvanın kurbanlık olarak kesilmesinin dinen sakıncası olmadığını ancak hiç kimsenin böyle bir hadiseye uğramış hayvanı kurban olarak kesmek istemeyeceğini söyledi. Küçük, ;"Böyle bir duruma düşmüş hayvan ile ilgili fıkıh kitaplarında herhangi bir ayrıntı yok. Kurban olmayacak hayvanların özellikleri bellidir. Dinen sakıncası yok ama hiç kimse böyle bir hadiseye uğramış hayvanı kurban olarak kesmek istemez. İnsanı rahatsız eder. Anadolu geleneklerine de uygun değildir. Hayvan sahibinin bunu vicdanen kurbanlık olarak satmaması gerekir. Kasapa normal olarak kestirebilir" şeklinde konuştu.