Advertisement

Petrol, Asya hisseleri ve Güney Kore wonu değerlenirken, emtia artış kaydederek, bu haftaki kayıplarını azalttı. S&P GSCI Ham Madde Endeksi yüzde 0.5 kazanç sağlarken, 1 Haziran'da sonlanan haftadan bu yana bu haftayı en sert düşüşüyle kapamaya hazırlanıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7, Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.3 yükseldi. Güney Kore wonu ve Avustralya doları, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değerlendi. Asya'da CDS'ler de artış kaydetti.

Ham madde fiyatları bu hafta Çin, Avrupa, Japonya ve ABD'den gelen verilerin küresel büyümenin yavaşladığı endişelerini artırması üzerine düştü. Avusturalya Hazine Bakanı Wayne Swan bugün Çin'deki yavaşlamanın hükümet politikasının  bir parçası olduğunu, ülkenin düşüşü önlemeye yönelik araçlarının bulunduğunu söyledi.

Öncü göstergeler Avustralya ekonomisinin Temmuz'da Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesinde kaldığını gösterdi.

Piyasalarda karşı tarafların çatışmasının görüldüğünü söyleyen Tokyo'daki Shinkin Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Hiroshi Fujimoto, yatırımcıların, teşviklere rağmen küresel ekonomi konusunda kararsız olduğunu, bazı yatırımcıların ABD ekonomisinin yıl sonuna kadar iyileşmesini beklediğini anlattı. Fujimoto, Avrupa, Çin ve Japonya'nın çok iyi durumda olmadığını belirtti.

Nymex petrolü yüzde 0.7 kazançla varili 93.05 dolara çıkarken, Londra'da bakır yüzde 0.5 artışla 8,313.50 dolara yükseldi. Soya fasulyesi de yüzde 0.8 kazanç sağladı. Spot altın yüzde 0.2 yükselerek, ons başına 1,771.85 dolardan fiyatlandı.