Advertisement

Petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle enerji şirketlerinin yükselmesi ve Apple Inc.'in iPhone 5 modelinin çıkışın bilgi teknoloji hisselerini desteklemesi üzerine Asya Borsaları kazanç sağladı.

Satışlarının yüzde 9'unu Apple'dan alan akıllı telefon üreticisi Samsung Electronics Co., yeni iPhone'un çıkışıyla yüzde 1.2 değerlendi. Japonya'nın en büyük enerji şirketi Inpex Corp., ham petrolün önceki 4 günde yüzde 7.2'lik düşüşünden sıçramasıyla yüzde 1.6 yükseldi. GrainCorp Ltd., JP Morgan Chase&Co.'nun şirketin hisselerini tavsiye etmesi üzerine yüzde 1 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 123.24 puana yükselerek, bu haftaki kayıplarını yüzde 0.3'e düşürdü. Endeks dün Japonya ve Çin'den gelen verilerin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması ve ABD'nin istihdam verisinin öncesinde son 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Piyasada iPhone gibi katalizlerin olmasının, teknoloji hisselerini desteklediğini belirten Goldman Sachs Group Inc.'in stratejistlerinden Timothy Moe, Asya borsalarının geride kaldığını söyledi. Moe, ABD ve Avrupa'dan gelen politika hamlelerini önemsemenin haklı olduğunu, ancak büyüme rakamlarının istenildiği seviyelerde olmadığını, bu sebeple beklentilerde gerçekçi olmanın gerektiğini ifade etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıl Avrupa, ABD ve Japonya'dan gelen para politikası hamleleriyle yüzde 8.2 yükselirken, Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 16, Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 12 yukarıda seyrediyor.