Advertisement

Dünya genelinde merkez bankalarının uyguladığı teşvik önlemlerinin ekonomiyi desteklemeye yetmeyeceği kaygısı üzerine kamu hizmetleri ve savunma hisselerinin değerlenmesiyle Tokyo Borsası, 3 haftanın en düşüğüne gerilemesinin ardından sıçradı.

Electric Power Development Co., SMBC Nikko Securities Inc.'in kamu hizmetleri şirketlerini tavsiye etmesiyle yüzde 4.1 değer kazandı. Japan Tobacco Inc., şirketin ilaç biriminin, diyaliz hastaları için etkili bir tedavi geliştirebileceği iyimserliği üzerine yüzde 2.9 yükseldi. Sharp Corp., Intel Corp. ile yatırım üzerine görüştüğü haberiyle yüzde 5 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 9,110.00 puana yükseldi ve bu haftaki kayıplarını yüzde 0.5'e düşürdü. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın  yüzde 5 üzerinde seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.3 artışla 756.38 puana çıktı.  Endekste değer kaybeden her 2 hisseye karşılık 3 hisse değer kazandı.

Yatırımcıların tüm bu teşviklerin ekonomiye yardımcı olup olmayacağını görmeyi beklediğine dikkat çeken SMBC Nikko Securities'in baş stratejisti Royoto Sakagami, "Eğer tüm elimizdeki likidite fazlasıysa, yendeki kazançların artmasını ve ihracatçıların kazançlarının azalmasını bekliyorum" dedi.