Advertisement

Yatırımcıların bu haftaki kayıpların gereğinden fazla olduğunu speküle etmesi üzerine Çin Borsası artış kaydetti; Şanghay Bileşik Endeksi son 1 yılın en sert haftalık kaybını azalttı.

Çin'in en büyük kuru yük gemisi operatörü China Cosco Holdings Co., konteynır kargo ücretlerinin artmasıyla 2 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti. Ülkenin en büyük bankası Industrial&Commercial Bank of China Ltd., China Securities Journal'ın hükümetin borsaya açık bankaların temettü ödeme oranlarını aşağı çekebileceğini yazması üzerine değer kaybetti.

Düşük seviyelere gerilemenin ardından kısa bir yükselişin görülebileceğini, ancak uzun vadeli olmayacağını öngören Dazhong Insurance Co.'nun Şanghay'daki fon yöneticilerinden Wu Kan, daha iyi ekonomik veriler ve daha esnek politika görülmesinin gerektiğini savundu.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 2,035.74 puana yükselerek, erken saatlerde yüzde 0.3'ü bulan kayıplarını geri aldı. Endeks bu hafta imalattaki daralma sinyalleri ve Japonya ile yaşanan gerilimin ticari bağları tehdit etmesi üzerine yüzde 4.1 düşüşle 21 Ekim 2011'den bu yana en büyük kaybına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 artışla 2,209.61 puana çıkarken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.6 aşağıda kapandı.

Şanghay endeksi bu yıl hükümetin yeterince hızlı teşvik önlemi sunmadığı spekülasyonundan ötürü yüzde 7.4 düştü.