Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötülediğine ilişkin endişelerin artmasıyla New York Borsası 5. gününde de düştü. Standard&Poor's 500 Endeksi Temmuz'dan bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Yeni konut satışlarının tahminlerin altında kalması sonrasında PulteGroup Inc. yüzde 4.7 değer kaybederek, konut inşaatçılarının Haziran'dan bu yana en büyük düşüşüne öncülük etti. S&P 500 Endeks'indeki 10 sektör grubu arasında en çok değer kaybeden sektörler, petrol fiyatlarının 7 haftanın en düşüğüne gerilemesi ve Jabil Circuit Inc.'in yüzde 9.9 değer kaybetmesiyle enerji ve teknoloji oldu.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 1,433.32 puana gerileyerek, 5 günlük kaybını yüzde 1.9'a çıkardı. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.3 düşüşle 13,413.51 puana indi. Amerikan borsalarında 6.4 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 6.3 üzerinde sayıda hisse el değiştirdi.

Teşvikler artmaya devam ederken, küresel ekonomide kaydadeğer bir ilerleme görülmediği bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Wells Fargo Private Bank'ın küresel yatırım stratejisti Seanb Lynch, İspanya ve Yunanistan'ın yeniden manşete çıkmasıyla siyasi risklerin arttığının farkedilmesinin, hisse senedi yatırımcıları beklemede kalmaya ittiğini söyledi.

Dünya genelinde hisseler Almanya, Hollanda ve Finlandiya'nın önceki gün geç saatlerde İspanya'nın banka sorunlarını maliyetini kendisinin karşılaması gerektiğini açıklaması sonrasında değer kaybetti. İspanya Merkez Bankası ekonominin 3. çeyrekte ciddi hızda düşmeyi sürdürdüğünü açıkladı.