Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Geçen sene topladığımız 100 liralık verginin 16,6 lirasını, yani yaklaşık 17 lirasını faize ödedik. Geriye kalan 83 lirasını biz milletimize tekrar hizmet olarak sunduk'' dedi.

Bakan Şimşek, Süleyman Demirel Üniversitesi'nin akademik açılışına katılmak için geldiği Isparta'da, Vali Memduh Oğuz'u makamında ziyaret etti. Burada Vali Oğuz'dan kent hakkında bilgi alan Şimşek, daha sonra partisinin il teşkilatında partililerle bir araya geldi.

Bakan Şimşek, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi ileri götürmek için yoğun bir çaba içinde olduklarını ifade ederek, ''Türkiye'de çok güzel hizmetler oluyor, tüm bu hizmetler sizlerin sevap hanenize yazılıyor'' diye konuştu.

Dünyada ve Türkiye'nin çevresinde sorunlar olduğuna değinen Şimşek, birlik ve beraberliği koruyarak, hep birlikte bu sorunları aşmak için çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Şimşek, 2002 yılında toplanan her 100 lira verginin 86 lirasının faize gittiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Yani milletten alınan vergiler millete hizmet olarak gideceğine, devletin iç ve dış borç faizine gidiyordu. AK Parti iktidarı ile bu değişti. Geçen sene topladığımız 100 liralık verginin 16,6 lirasını, yani yaklaşık 17 lirasını faize ödedik. Geriye kalan 83 lirasını biz milletimize tekrar hizmet olarak sunduk. Yani özürlümüzden hastamıza, yolundan okuluna kadar her alanda milletten aldığımızı millete hizmet olarak sunduk. Tüm hükümetlerimiz döneminde mali disipline, bütçeye özel önem verdik. Bu, aslında milletin hayrına olan bir konudur. Ülkemizin uzun vadeli geleceği için doğru bir yaklaşımdır. Çünkü eskiden Türkiye büyük sorunlar yaşamış. 90'lı, 2000'li yılların başlarında bu sorunlar birikmiş, şimdi bu sorunları kalıcı şekilde çözüyoruz.''

Bakan Şimşek, AK Parti hükümetinden önceki 10 yılda enflasyonun ortalama yüzde 74 olduğunu, AK Parti hükümetinde ise bu rakamın tek haneye indiğini vurguladı. Şimşek, ''Yani yüzde 10'un altına inmiş, bu yeterli değil daha düşürmek lazım'' dedi.

Türkiye'nin çevresindeki tüm olumsuzluklara rağmen iyi gittiğine değinen Şimşek, Avrupa'da çok derin, çok ciddi bir kriz olduğunu, bunun Türkiye'ye de yansıdığını ifade etti.

Avrupa'nın, Türkiye'nin en büyük ticari ortağı olduğuna işaret eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu sene dünya ekonomisinin yavaş gitmesine rağmen maalesef petrol fiyatları hala yüksek seviyelerde. Türkiye, zamanında petrol fiyatı 20 dolar iken krizler yaşamış. Biz geçen sene petrol ve doğal gaz ithalatına 54 milyar dolar ödedik. Petrol fiyatları bugün 115 doların üzerinde. Bu şoka rağmen Türkiye iyi gidiyor. Yanı başımızda sıkıntılar var, ama bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye başarı hikayesini sürdürüyor.

Avrupa bu sene küçülüyor, bu sene büyüyemeyecek. Avrupa'da büyüme yok, küçülme var. Biz tabi ki daha iyi olmak için çabalayacağız. İnşallah bu ülke daha güzel noktalara gelecek.''

Bakan Şimşek, 2000 yılında Türkiye'de kişi başı milli gelirin, Avrupa Birliği'nin ortalamasının yüzde 30'unun biraz üzerinde olduğunu belirterek, bu rakamın geçen sene yüzde 50'nin üzerine çıktığını vurguladı.

Batman milletvekili olduğunu ve bölgedeki sorunlara çok aşina olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, ''Türkiye ne zaman güçlense, ayağa kalksa birileri fitne fesat tohumları ekmeye çalışıyor. İnşallah başarısızlığa uğrayacaklar. İnşallah bizim kardeşliğimizi hiç kimse bozamayacak. Biz güzel ülkemizi dünyada hak ettiği noktaya getireceğiz'' diye konuştu.

-''Kriz döneminde 4 milyon kişiye iş imkanı sağladık''-

Kısa vadeli kazanımlar, kısa vadeli rahatlama peşinde olmadıklarını kaydeden Şimşek, şöyle konuştu:

''Özellikle küresel krizden sonra Türkiye çok hızlı bir çıkış yaşadı. Küresel krizden 3 yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen Avrupa Birliği hala kriz öncesi seviyeye gelemedi. Halbuki Türkiye kriz öncesi seviyesi 100 ise şu anda 114 seviyesine ulaştı. Yani Türkiye çok hızlı bir çıkış başardı. Türkiye küresel kriz döneminde 4 milyona yakın kardeşimize yeni iş olanağı sağladı. 2007 yılından bu yana 4 milyon vatandaşımıza iş bulduk. Halbuki Avrupa'da net 2 milyon kişi iş kaybetti. Biz çok hızlı bir çıkış yaşadık. Biraz daha temkinli davranıp sürüdürülebilir büyümeyi, sürdürülebilir kredi genişlemesini tabi ki bizim ön plana çıkartmamız lazım.''