Advertisement

İspanya tahvilleri, ülke bankacılık sistemine uygulanan stres testlerinin daha önce tahmin edilenden daha az sermaye açığı olduğunu göstermesinin, bölge borç krizinin kontrol altına alınmakta olduğu yolundaki iyimserliği artırmasının ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı.

İspanya'nın menkul kıymetleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in, ülke bankalarının yeniden sermayelendirilmesinin kredi notu için olumlu olduğunu kaydetmesinin ardondan geçen haftaki kayıplarının bir kısmını geri aldı. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, ülkede imalat sanayinin Eylül ayında beklenenden daha az oranda daralmasının ardından son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Alman tahvilleri ise, güvenli varlıklara yönelik talebin azalması ile değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası bu hafta, para politikasını gözden geçirmek üzere toplanıyor.

Londra'da Jefferies International Ltd. kıdemli Avrupa ekonomisti Marchel Alexandrovich, "Geçen haftaki gelişmelerin İspanya'nın durumunu biraz daha açık hale getirmesinin ardından bir miktar rahatlama görüldü" dedi ve "Bu durum, bu haftaki, muhtemelen piyasayı desteklemek için herşeyi yapılacağının tekrar edileceği Avrupa Merkez Bankası toplantısı yaklaşırken, güvenli varlıklara talebi azaltıyor" şeklinde görüş bildirdi.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen hafta 18 baz puan yükseldikten sonra, bugün beş baz puan ya da 0.05 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 13:01'de yüzde 5.89'a geriledi. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvillerin fiyatı 0.335 ya da 1,000 euro (1,289 dolar) nominal değerli beher kağıt için 3.35 euro yükselerek 99.68'e çıktı.