Advertisement

İimalat sanayi, Avrupa'dan Çin'e, önemli ekonomilerde, Euro Bölgesi'ndeki mali krizin yatırımcı güvenini erirtmesi ve küresel büyüme görünümünü bozması ile birlikte zayıflıyor.

Londra'da Markit Economics'in açıkladığı üzere, 17 üyeli Euro Bölgesi için satınalma yöneticilerine dayandırılan anketin (PMI) sonuçlarına göre, imalat sanayi, Eylül ayında, 20 Eylül'de açıklanan 46.0 seviyesinden 46.1 seviyesine geldi. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması sektörde daralma olduğunu işaret ediyor. Çin'de fabrika endeksi Eylül ayında 49.8 seviyesinde gerçekleşti. ABD'de, imalat sanayi, Bloomberg'in anketine göre, muhtemelen dördüncü ayda da daralma gösterecek.

Dünya çapında ekonomiler, Avrupa hükümetlerinin, bölgede ekonomik gerilemenin derinleşmesi ile birlikte, yatırımcı güvenini yeniden sağlayabilmek için harcama kısıntılarını sıkılaştırması sonucu soğuyor. Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Ağustos ayında yüzde 11.4 ile ekor seviyede gerçekleşirken, Japonya'da büyük imalatçıların beklentilerini gösteren Tankan Endeksi son çeyrekte eksi 3 seviyesine geriledi.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James Financial Inc. başekonomisti Scott Brown, "Avrupa halen büyük sorun ve genelde daha zayıf bir küresel ekonomi görmekteyiz" dedi ve "Avrupa'da iş yapan şirketlerin birçoğu zayıf sonuçlar açıklıyor ve çoğu daha temkinli tutum alıyor" şeklinde görüş bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2012 Pazartesi, 16:08 Misafir beter olsun ucuz dollar kullanın daha