Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, rekor teşvik sözünü tekrar yineleyerek ABD ekonomisi güç kazandıktan sonra bile teşviklere devam edeceklerini, politika yapıcıların ise ekonominin 2015 sonuna kadar zayıf kalmayacağını öngördüğünü ifade etti.

Bernanke bugün yaptığı basın toplantısında, "Yüksek derecede onarıcı parasal politika duruşumuzun ekonomi düzelene kadar uzun bir süre boyunca böyle kalmasını bekliyoruz" dedi. Aynı zamanda Bernanke, faiz oranlarını 2015 ortasına kadar yükseltmeyi planlamamalarının, ekonominin o zamana kadar zayıf kalacağını bekledikleri anlamına gelmediğini söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), geçtiğimiz hafta 3. parasal genişleme raundunu açıklarken, "ekonomi düzelene kadar" 40 milyar dolarlık tahvil alımları yapacaklarını söyledi. Bernanke, Fed'in neredeyse yüz yıllık kuruluş sürecinden beri 2007-2009 yılları arasında en agresif para politikasını uygularken, ülkeyi de 1930'lardan bu yana görülen en kötü resesyondan da dışarı çekti.

Bernanke yaptığı basın toplantısında aynı zamanda 5 yıl süreli düşük faizin yüksek enflasyona yol açmadığını ifade etti. Bununla birlikte Bernanke, enflasyonun yüksek çıkması durumunda Fed yetkililerinin bunu düzeltmek için ellerinde gerekli araçların olduğunu belirtti.