Advertisement

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin rekor düzeydeki teşvikleri sürdürme sözünü yinelemesi ve ABD'de imalat endeksinin sürpriz şekilde artış kaydetmesi üzerine Asya'daki ihracatçılar değerlendi; Asya Borsaları yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 3 günden bu yana ilk kez kazanç sağladı.

Güney Kore'nin en büyük tüketici elektronikleri üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 1.6 değer kazandı. Nexon Co., internet üzerinden oyun yazılımcısı şirketin, oyun geliştiricisi Gloops Inc.'i 36.5 milyar yene satın almaya anlaşması üzerine yüzde 5.9 yükseldi. Japonya'nın en büyük 3. cep telefonu şirketi Softbank Corp., rakibi eAccess Ltd.'ı alacağını söylemesi üzerine yüzde 2.4 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 kazançla 122.27 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değerlendi.

Endeks, ABD ve Japonya merkez bankalarının ardından Çinli politika yapıcıların da teşvik önlemleri alacağı spekülasyonu üzerine Eylül'de yüzde 4 sıçradı. Avustralya bugün politika faizini indirdi.

Toparlanmanın başlamasından bu yana imalatın ABD'deki aydınlık noktalardan biri olduğuna dikkat çeken Platypus Asset Management Ltd.'ın portföy yöneticilerinden Prasad Patkar, ABD'nin istihdam piyasasındaki toparlanmanın hâlâ daha zyaıf olduğunu, Fed'in de bu yüzde "kuğu" modunda olduğunu söyledi.