Advertisement

Asya'nın en büyük 2. ekonomisi Japonya'nın yeni Ekonomi Bakanı Seiji Maehara, merkez bankasının yüzde 1 enflasyon hedefini tutturduğundan emin olmak için daha yakın takipte olacağının altını çizerek, yabancı tahvil alımlarının, parasal genişleme için güçlü bir silah olabileceğini söyledi.

"Şu anda bu konumda olduğuma göre, Japonya Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini tutturma çabalarını daha sıkı takip edeceğim" ifadelerini kullanan yeni Ekonomi Bakanı Maehara, bankanın hamleleri yetersiz kalırsa, "yalnızca konuşmaktan daha fazlasını yapacağını" söyledi.

Ülkenin yenş Maliye Bakanı Koriki Jojima da, merkez bankasının yabancı tahvil almasının, "çok dikkatle ele alınması gereken bir uygulama" olduğuna dikkat çekerek, bu fikire pek sıcak bakmadığına işaret etti. Jojima, aynı zamanda selefi Jun Acumi'nin Döviz piyasalarına müdahale seçeneğinin masada olduğu ifadelerini de tekrarlayarak, gerekirse hükümetin yendeki aşırı hareketlere karşı kararlı hamlelerde bulunacağını söyledi.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Moda'nıın bu yıldan itibaren yapılabileceği tahmin edilen genel seçimlerin öncesinde kabine değişikliğine gitmesinin ardından yatırımcı ve analistler, olası politika değişikliklerine karşı Japonya'yı yakından izliyor. Kabinenin yeni üyelerinden ve Japonya'nın üç yıl içindeki 5. maliye bakanı Jojima gibi uzmanlığı daha sınırlı olan yeni bakanlar, kararlar konusunda bakanlığın bürokratlarına daha fazla bel bağlayarak, kendi katkılarını azaltabilir.

"Maliye Bakanı'nın ekonomik ve finansal politikaları konusunda hiçbir şey bilmiyoruz" diyen RBS Securities Japan Ltd.'ın başekonomisti Junko Nishioka, Jojima'nın büyük ihtimalle bakanlığın duruşunu takip edeceğini söyledi.