Advertisement

Fed Eylül ayı toplantı tutanaklarını açıkladı. Tutanaklar, Fed yetkililerinin çoğunluğunun üçüncü tur tahvil alım programının risklerinin idare edilebileceğine ve bankanın finansal piyasaları sekteye uğratma ve enflasyon ihtimalleri karşısında gerekirse tahvil alımlarının miktarında ayarlamaların yapabileceğini söylediğine işaret etti.

Fed Açık Piyasas Komitesi'nin 12-13 Eylül'deki toplantısının tutanağında, "Üyelerin çoğunluğu, ekonomik gelişmeler, programın etkinliği ve maliyetlerdeki değişiklikler karşısında alımlarda ayarlama yapılması suretiyle risklerin bertaraf edilebileceğini düşünüyor" ifadeleri öne çıktı.

Fed Başkanı Ben Bernanke ve takım arkadaşları işsizliği aşağı çekmek ve büyümeyi desteklemek için her ay bankalardan 40 milyar dolarlık tahvil alacak. ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklayacağı tarımdışı istihdam veisinin geçtiğimiz ay yüzde 8.1'den yüzde 8.2'ye çıktığını göstermesi beklemiyor.

Tutanaklar, tahvil alımlarının maliyet ve yararlarının uzun süre değerlendirildiğini, bazı üyelerin programın işe yarayacağına ve alımların parasal genişlemenin zamanı gelindiğinde çekilmesine ilişkin şüphelerini ifade ettiğini gösterdi.