Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Avrupalı hükümetlerin bir sonraki hamleyi kendileri atıncaya kadar bankadan yardım bekleyemeyeceklerini savundu.

Slovenya'daki AMB toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında Draghi, İspanya gibi hükümetler kurtarmaya başvurup, beraberindeki şartları kabul edinceye kadar merkez bankasının müdahale etmeyeceğini söyledi. Aynı zamanda AMB'nin Yunanistan'ın borç yapılandırılmasında zararları üstlenmeyeceğini vurgulayan Draghi, AMB'nin faiz indireceği spekülasyonlarını da ortadan kaldırdı.

Draghi'nin hükümetlere net bir şekilde "şu anda daha fazla adım atmayacağı" mesajını verdiğine dikkat çeken Londra'daki Nomura International Plc'nin Avrupa başekonomisti Jacques Cailloux, "AMB gerekirse hazır olacak; ancak büyük ihtimalle hiç müdahale etmemekten yanalar" dedi.

AMB Başkanı'nın mesajı topu İspanya atarak, ülkenin Avrupa kurtarma fonuna başvurması ve şartlarını kabul etmesini istediğine işaret ediyor. İtalya, İspanya ve Fransa başbakanları, bugün Malta'da bir araya geldiğinde Draghi'nin açıklamalarıı göz önünde bulundurabilir.

Mario Draghi, Doğrudan Parasal İşlemler adıyla anılan tahvil alım programının Avrupa genelinde borçlanma maliyetlerini aşağı çekmiş olduğunu belirterek, "Biz tahvil alımlarına hazırız. Artık iş hükümetlere kaldı" dedi.