Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son 10 yıl içinde kayıtdışılığın ciddi oranda gerilediğini, ancak hala yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Şimşek, şu anda 4 bin 800 vergi müfettişi bulunduğunu, bu sayıyı orta vadede 12 bine kadar çıkarmayı amaçladıklarını belirterek, ''Çünkü sadece mevzuat yetmez, sadece kayıtdışılığa karşı eylem planları yetmez, mutlaka sahada olacağız'' dedi.

Kayıt dışılıkla mücadele kapsamında akaryakıt, madeni yağ, tütün ve alkol sektöründe fatura ve elektronik defter zorunluluğu getirileceğini söyleyen Şimşek, kozmetik ürünler takip sistemini hayata geçireceklerini belirterek, ''Kozmetik ürünleri izlemeye yönelik Sağlık Bakanlığı ile bir sistem kuruyoruz. Bundan sonra bütün kozmetik ürünleri üretimden satışına yönelik takip edeceğiz'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 6111 sayılı yasa kapsamında, bundan faydalanan mükelleflerin bu ay sonu itibariyle mutlaka taksitlerini ödemeleri gerektiğini belirterek, ''Çünkü bu son şans'' dedi.

Şimşek, şu an itibariyle Halk Bankası'nın yüzde 24'e kadar oranını şartlar uygun olursa bu yıl veya gelecek yıl halka arz etmeyi düşündüklerini bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun sebebinin vergi artışları olmadığını belirterek, ''Bütün fiyatlar sabit kalsın, enflasyon düşsün yaklaşımı çok sağlıklı değil'' dedi.

Şimşek, gelir vergisi reformuyla ilgili taslak çalışmasını tamamladıklarını belirterek, ''Bu yasayla biz bütün imtiyazları, bütün istisnaları masaya yatırdık'' dedi.