Advertisement

Uluslararası piyasalar, Yunanistan'ın euroda kalabilmesi için daha fazla yardım alma şansının artmasından olumlu etkileniyor. Bu ortamda, hisse senetleri ve emtia grubu dünkü düşüşlerin ardından yükselirken, Asya para birimleri yedi ayın zirvesine yaklaştı. ABD Hazine tahvilleri, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) küresel büyüme tahminini düşürmesinin ardından değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:55'te yüzde 0.1 yukarıda seyrediyordu. Endekste, düşen üç hisse karşılığı beş hisse değer kazandı. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, b,r günlük tatilin ardından piyasanın açılması ile birlikte aşağı yönde hareket etti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı yüzde 0.2 yükseldi. Malezya para birimi ringgit ve Filipinler pesosu güçlendi. Avustralya doları son üç ayın en düşük seviyesinden toparlandı. Petrol son iki günde yüzde 2.6 düşmesinin ardından bugün yüzde 1 yükselerek varil başına 90.20 dolara geldi. Gösterge ABD Hazine tahvili 10 yıllıklarda faiz, tahvil piyasasının bir günlük aradan sonra tekrar açılması ile düştü.

IMF dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3.3 ile 2009 resesyonundan bu yana en yavaş hızda büyüyeceği tahmininde bulundu. IMF'in temmuz ayında açıkladğı küresel büyüme tahmini yüzde 3.5 seviyesindeydi. Avrupalı maliye bakanları, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in 2009'da başlayan krizden sonra Atina'ya yapacağı ilk ziyaretin öncesinde, Yunanistan'ın harcama kısıntılarına ve ekonomisini yeniden şekillendirmesine yönelik çabalarını övgüyle karşıladı. ABD'de üçüncü çeyrek kar dönemi bugün geleneksel olarak Alcoa Inc.'nin açıklaması ile başlıyor.

Cincinnati'de Fort Washington Investment Advisors şef yatırım yetkilisi Nick Sargen, Bloomberg Television'ın “First Up.” programına yaptığı değerlendirmede, "Yunanistan'ın yapmakta oldukları ve Avrupa Merkez bankası'nın adımları ile birlikte, finansal erime riski azalmakta" dedi ve "Riskler var. Küresel ekonominin ve özellikle Avrupa'nın çevre ekonomilerinin resesyondan kısa bir süre içinde çıkacakları yönünde işaretler görmüyorum" şeklinde görüş bildirdi.