Advertisement

Pekin hükümetinin, ekonomideki yavaşlamayı kontrol altına almak için teşvik politikalarına ekleme yapacağı ve hisse senetlerinin değerinin altında fiyatlandığı spekülasyonu üzerine Çin Borsası yükseldi; Şanghay Bileşik Endeksi son 3 haftanın en yüksek seviyesine işaret etti.

Industrial Securities Co., Şanghay Securities News'in hükümetin sektördeki şirket birleşmeleri ve deniz aşırı operasyonlarını genişletmelerini destekleyeceğini yazmasının ardından yüzde 10 değerlenerek, aracı kurumlar arasındaki ralliye öncülük etti. Baoshan Iron&Steel Co., hisse geri alım planının etkisiyle yükseldi. Çin'in en büyük iki demiryolu ve metro hattı inşaatçısı China Railway Group Ltd. ve China Railway Construction Corp., Economic Information Daily'nin, ülkenin demiryolu altyapısı için 2015'e kadar 2.3 trilyon yuanlık yatırım yapmayı planladığını söylemesinin ardından yüzde 2'nin üzerinde primlendi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2 kazançla 2,116.80 puana çıkarak 14 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 2.4 artışla 2,323.55 puana yükselirken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2 sıçradı. Şanghay Endeksi, tahmini kazançlarının 9.9 katından fiyatlanıyor.

Hükümet harcamalarına ek olarak son günlerde birçok iyi haberin de geldiğine dikkat çeken Şanghay'daki Jianghai Securities Co.'nun analistlerinden Xu Shengjun, "Hisseler ucuz ve Avrupa'daki durum da istikrar kazanmış gibi görünüyor. Ekonomik yavaşlama korkusu önceden fiyatlandı ve kongrede liderlik devrinin gerçekleşmesinin ardından politikalar konusunda da daha fazla netlik kazanacağız" dedi.

China Railway Group yüzde 2 değerlenerek 2.56 yuana, China Railway Construction da yüzde 2.6 artışla 4.66 yuana çıktı.

Economic Information Daily gazetesi, ismini vermediği kaynaklarına dayandırdığı haberinde, demiryolu yatırımları planındaki en temel sorunun, fonlama sıkıntısı olduğunu yazdı.