Advertisement

Asya paraları, küresel ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişelerinin gelişen piyasa varlıklarının talebini olumsuz etkilemesi üzerine düşüş kaydetti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler 18 Ekim'de açıklanacak olan Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılasının geçtiğimiz çeyrekte yüzde 7.4 büyüdüğünü göstereceğini tahmin ediyor. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, 13 Ekim'de dünyanın resesyona "aşırı yakın" olduğu konusunda uyardı. Avrupalı liderler bu hafta yeni yardım arayışına giren Yunanistan ve kurtarmaya başvurmaktan kaçınan İspanya'nın gölgesinde 18-19 Ekim'de Brüksel'de bir araya gelecek.

Çin'in büyüme verisinin öncesinde ihtiyatlılığın öne çıktığını belirten Malayan Banking Bhd'nin Döviz araştırmaları müdürü Saktiandi S upaat, bu haftaki AB zirvesinin döviz piyasalarındaki volatiliteyi artırabileceğini söyledi.

Rupi yüzde 0.5 değer kaybederek 53.0725 seviyesine inerken, Tayland bahtı yüzde 0.4 düşüşle 30.76 düzeyine, Endonezya rupisi yüzde 0.3 zayıflayarak 9,615'ye ve Malezya ringgiti yüzde 0.2 kayıpla 3.0622'ye geriledi.  Çin yuanı 6.2674 seviyesinden 19 yılın zirvesinde kaldı.

Japonya hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin göstergesi Asya Dolar Endeksi büyük bir değişiklik kaydetmedi; MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 düştü.