Advertisement

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Ermenistan'dan kalkan bir uçak Erzurum'a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek, pilotun kendi rızasıyla arzusuyla iniş talebinde bulunmasıdır. Olay budur'' dedi.

Ermenistan'dan Suriye'nin Halep kentine insani yardım malzemesi taşıdığı belirtilen sivil bir uçağın kontrol amacıyla Erzurum'a indiği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ermenistan-Halep uçuşunu yapan sivil insani yardım uçağına, geçiş izni istemesinin üzerine teknik iniş yapması kaydıyla izin verildi.

Erzurum'a inen uçakta kontrollerin yapıldığı, uçağın ihlal olmaması durumunda yoluna devam edeceği bildirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erzurum'a teknik iniş yapan Ermenistan uçağında insani yardım malzemesi dışında herhangi bir şey tespit edilmediğini ve incelemeler tamamlandıktan sonra uçağın yoluna devam edeceğini bildirdi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) Bakanlar Toplantısı için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Davutoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın, 10 Ekim'de Suriye'nin Halep kentine insani yardım malzemesi götürmek üzere uçuş izni talep ettiğini, Türkiye'nin de uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde teknik iniş şartıyla uçuşa izin verdiğini söyledi.

Yapılan uygulamanın hukuk kuralları çerçevesinde ve rutin olduğunu kaydeden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Uçakta şimdilik insani yardım malzemesi dışında herhangi bir şey tespit edilmedi. İkinci incelemeden sonra uçak yoluna devam edecek. Türkiye bundan sonra da Suriye'ye gönderilecek insani yardımlara hiçbir engel çıkarmayacaktır. Fakat içeriği belli olmayan kargolarda da aynı tutumu sergileyecektir."