Advertisement

Çin'den Brezilya'ya dünyanın ekonomi motoru olarak görülen ekonomilerin de yavaşlamasıyla küresel ekonomi 5 yıldır süren toparlanma mücadelesinde bir kez daha ciddi sıkıntı dönemiyle karşı karşıya bulunuyor. Küresel ekonomi karşısındaki sıkıntılar, politika yapıcıların bu duruma nasıl müdahale edeceği tartışmalarını da artırıyor.

Sanayi ülkelerinin, ABD'nin mortgage piyasasındaki erimeyle patlak veren resesyondan çıkışa öncülük etmesinin 3. yılında güç kaynakları, Avrupa'daki sorunların devam etmesinden ötürü etkisini kaybediyor. Uluslararası Para fonu (IMF) sanayi ülkelerinin 2016'nın ortalarına kadar ortalama yüzde 5.8 ile 2009 öncesindeki 5 yıldaki büyümenin neredeyse yüzde 2 altında büyüyeceğini öngörüyor.

IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantılarına katılan maliye liderleri bu haftayı küresel krizi nasıl aşacakları konusunda görüş ayrılıklarının gölgesinde sonlandırdı. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Asya'ya parasal teşvikleri artırma çağrısında bulunurken, Rusya ve Brezilya da zengin ülkelere kendi sorunlarını çözmelerini söyledi. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, yeni bir resesyonun "aşırı yakın" olduğu konusunda uyardı.

Toparlanmaya çok fazla destek sağlayan büyüme motorlarının da yakın vadede yavaşladığına ilişkin endişelerin varlığına dikkat çeken JP Morgan Chase International'ın başkanı ve İsrail Merkez Bankası eski başkanı Jacob Frenkel, bu ülkelerin hâlâ büyüdüğünü, ancak hızın kesildiğini söyledi.