Advertisement

Anayasa Mahkemesi, belediyelerin, konut, sanayi ve ticaret alanlarında, kentsel dönüşüm projeleri uygulayabilmesini öngören 5998 sayılı Belediye Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un iptal istemini 18 Ekim Perşembe günü esastan görüşecek.

CHP, Kanun'un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın, Kanun'a dayanılarak alınan bir kentsel dönüşüm kararının iptali istemiyle açtığı davaya bakan Ankara 3. İdare Mahkemesi de işlemin dayanağı 5998 sayılı Kanun'un Anayasa'ya aykırılığı iddiasıyla Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

İki davayı birleştiren Anayasa Mahkemesi heyeti, davalarla ilgili ilk incelemesini tamamladı. Yüksek Mahkeme, Kanun'un iptal istemini 18 Ekim Perşembe günü esastan görüşecek.

Kanun, büyükşehir belediyelerinin, konut alanları, sanayi alanları, ticaret alanları, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, rekreasyon alanları ve her türlü sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabileceğini öngörüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ekim 2012 Salı, 16:33 Misafir hazine milletin malıdır! o apartkonduların sahibi de şakır şakır hem emlak hem gelir vergisi öder! o vergi hazineye akar. hazineden nereye akar peki? bi kısmının adına teşvik denir o da müteahhidin cebine girer. emlak balonu patlamasın diye de yabancılara mülk satışı resmileşir elin arabı da gelir senin hakkının üstüne oturur!!!
16 Ekim 2012 Salı, 16:03 Misafir hazine arazilerini gasp edip, gecekondu yapanların herbirinde 75milyonda 1 hakkım var, helâl etmiyorum çünkü bunlar gecekondu değil artık apartman kondu. hazine arazilerini bu şekilde ele geçirip sonra buraları kat karşılığı müteahhitlere verip binlerce liralık ev sahibi olanların mağdur olduğunu düşünmüyorum. bu çirkin binaların yıkılıp yerine doğru düzgün evlerin yapılması şart!
16 Ekim 2012 Salı, 09:55 Misafir aslında kentsel dönüşüm projesi güzel ve yerinde ama, hiç konuşulmayan ve telaffuz edilmeyen önemli husus şu! evleri yıkılan vatandaşlara bedel olarak ödenmek istenen tapu değeri. tapu değerine o evin bir odasını satın alamazsınız. iptal edilmek istenen yasa, vatandaşın asla mağdur edilmesine izin vermemeli. özellikle de işsizliğin had safhada olduğu ve ekmeğini almak geçimini temin etmek için para bulmakta zorlanan vatandaşın, bir de bu ekonomik koşullarda "ölene kadar borç altına sokulması" allah katında da en büyük günah olacaktır. bu husus çözüme kavuşturulursa eğer yasa güzel...