Advertisement

ABD endeks vadelileri, perakende satışların arttığını ve New York imalat aktivitesinin sabitlendiğini göstermesi muhtemel veriler öncesi yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son 4 ayın en sert düşüşünün ardından tekrar sıçrayışa geçebileceği sinyalini verdi.

Sprint Nextel Corp., Softbank Corp. tarafından yüzde 70'inin satın alınacağı duyurusunun ardından yüzde 8.2'lik bir ralli gerçekleştirdi. Apple Inc., SNS Securities tarafından şirketin eleştiri alan iPhone maps uygulamasının TomTom NV ile yapılan bir anlaşma sonrası geliştirilebileceği açıklamasının ardından yüzde 0.7 değer kazandı. Citigroup Inc., bugün 3. çeyrek verilerini açıklamadan önce yüzde 0.2 yükseldi.

S&P 500 Aralık vadelileri yüzde 0.4 yükselerek Londra saatiyle 10:41'de 1,427.8 puana çıktı. Gösterge endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 2.2 düşerek 1 Haziran'dan bu yana en sert düşüşünü yaşamıştı. Dow Jones vadelileri 46 puan, yüzde 0.4, yükseldi ve 13,291 puan oldu.

Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan 66 ekonomistin tahmin medyanına göre ABD perakende satışları Eylül'de büyük ihtimalle yüzde 0.8 yükseldi. Ticaret Bakanlığı'ndan verilerin bugün Washington saatiyle 08:30'da açıklanması bekliyor.

Bir başka Bloomberg anketine göre ise New York Fed'in genel ekonomik endeksi Eylül ayında eksi 10.4'ten Ekim ayında eksi 4'e yükseldi. Empire State Endeksi olarak da bilinen veri, perakende verileriyle aynı saatte açıklanacak.