Advertisement

Nobel ekonomi ödülünün bu yılki sahipleri Amerikalı Alvin Roth ve Lloyd Shapley oldu.

Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley, "Alfred Nobel Anısına Ekonomi Bilimleri Ödülü"ne, ekonomide temel sorun olarak bilinen, "değişik aktörleri en iyi şekilde bir araya getirme'' konusuna yoğunlaşarak, örneğin, doktorların hastanelere, öğrencilerin okullara ve hatta bağışlanan organların hastalara dağıtımını kapsayan ''istikrarlı tahsisat" teorileri ve piyasa tasarımı uygulamalarından dolayı aldılar.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Boston'daki Harvard Üniversitesi'nden Profesör Roth (60) ile Los Angeles'taki California Üniversitesi fahri profesörlerinden Sharpley'e (89) ödül getiren araştırmaların, ayrı ayrı yapılmış olmasına rağmen birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu bildirdi.

Teknik olarak, Alfred Nobel'in vasiyetiyle verilen diğer 5 Nobel ödülü arasında yer almayan ekonomi ödülü, ilk kez İsveç merkez bankası tarafından Alfred Nobel anısına 1968'de verildi ve bugüne değin diğer Nobel ödülleriyle varlığını sürdürdü.

Nobel tıp, fizik, kimya, edebiyat ve barış ödüllerinin bu yılki sahipleri geçen hafta açıklanmıştı. Tüm ödüller, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta sahiplerine verilecek.

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, bu yıl Nobel Ekonomi ödülüne Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley'in görülmesine ilişkin, ''Prof. Tayfun Sönmez, Prof. Utku Ünver gibi mikro teorisyenlerinin Alvin Roth'la makaleler yazmış olması Türkiye iktisat camiası açısından sevindiricidir'' değerlendirmesini yaptı.

Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley ekonomi dalında Nobel ödülüne layık bulundu. Ödüle ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Saltoğlu, bu yıl ödülün mikroekonomi teorisine verildiğini belirterek, ''Alanda daha yakından çalışan Türk akademisyen sayısı yüksek, bu Türkiye açısından sevindirici. Prof. Tayfun Sönmez, Prof. Utku Ünver gibi mikro teorisyenlerinin Alvin Roth'la makaleler yazmış olması Türkiye iktisat camiası açısından sevindiricidir'' dedi.

Saltoğlu, her iki akademisyenin de bir çok mikro problemin çözümüne ilişkin teoriler geliştirdiğine anımsatarak, şunları kaydetti:

''Örneğin, böbrek naklinde eşleştirme sorunu nasıl çözülür, ÖSS, LGS gibi sınavlar sonrası yerleştirme problemleri, ihalelerde en ideal fiyatlama ne şekilde olur vb. gibi gündelik uygulamaları olan konular Nobel ödülünde öne çıkmıştır. Diğer yandan bakıldığında makro ve kriz konularını çalışan akademisyenlerin çalışmalarının bu sene ödüle layık görülmemesi biraz hayal kırıklığı yaratmış olabilir. Zira özellikle AB krizi bu denli gündemdeyken bu konularda yapılan çalışmaların özendirilmesini bekleyen bir görüş vardı.''