Advertisement

ABD işletme stokları Ağustos ayında daha yavaş bir hızda yükselirken, satışlarda yaşanan beklenmedik iyileşmenin stokları eritmeye başlamış olabileceği sinyalini verdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre Temmuz ayındaki yüzde 0.8'lik artışın ardından stoklar Ağustos ayında yüzde 0.6 yükseldi. Fabrika, toptancı ve perakendecilerdeki satışlar yüzde 0.5'lik bir artış gösterdi.

Satışlarda gerçekleşen neredeyse son iki yılın en büyük artışı, şirketlerin yaklaşan mali uçurum öncesi harcamaları dizginlemesiyle mağaza raflarının dolu kalmakta zorluk çekebileceğini gösterdi. Tükenen işletme stoklarının yenilenme ihtiyacı, yılın son 3 ayında ABD'nin imalat sanayiinde tekrar bir sıçrama ihtiyacı doğurabilir.

Deutsche Bank Securities Inc. ABD ekonomisti Carl Riccadonna, "Bu diğer olaylarla ilgili kesin olarak biraz rahatsızlık var ve bu da stok birikimi üzerinde etkili oluyor" dedi.

Bloomberg tarafından görüşleri alınan 47 ekonomistin işletme stoklarına yönelik tahmin medyanı yüzde 0.5'lik yükseliş oldu. Tahminler yüzde 0.2'lik kazanç ile yüzde 0.7'lik kazanç arasında değişti. Satışların şu anki hızına göre firmaların elinde 1.28 ay yetebilecek kadar stok bulunmakta. Bu rakam, Temmuz ayındaki rakamla aynı orana işaret ediyor.