Advertisement

Fed'in 3. tur parasal genişleme programını henüz yeni sayılabilecek bir zamanda açıklamış olmasına rağmen, enflasyonu sıçratmadan çıkış tartışmaları gündeme oturdu.

New York Fed Başkanı Dudley, ekonomi güçlenmeye başladığında ABD Merkez Bankası'nın rekor düzeydeki parasal teşviklerden aceleci bir çıkış yapmayacağını savundu. Dudley, "Büyümeden iyi haberler gelse de bizden acil bir çıkış beklemeyin" dedi.

Politika yapıcılar geçtiğimiz ay merkez bankacıların "ciddi aşağı yönlü risk" öngördüğü ekonomiyi desteklemek üzere parasal genişleme önlemlerini artırdı. Fed yetkilileri bankalardan her ay 40 milyar dolarlık mortgage hissesi satın alacağını açıklayarak 3. tur parasal genişleme programını başlattı.

Şirket Ekonomisi Ulusal Birliği'ne konuşan Dudley, Fed'in finansal krizin sonrasında toparlanmayı desteklemeye yetecek oranda önlem uygulamamış olabileceği sözleriyle dikkat çekti.

New York Fed Başkanı, öneminin sonradan anlaşılmış olmasının da yardımıyla, para politikasının hâlen agresif olmasının gerektiğini savunarak, "Sonuç itibariyle önlemler bizim politika duruşumuzu yeniden ayarlamamıza uygundu" dedi.

Dudley, "Konut piyasasındaki sıkıntılardan ve parasal genişlemenin seviyesinin zamanla azalmış ve dolayısıyla etkisini de kaybetmeye başlamış olmasından ötürü para politikası normalden daha az güçlü görünüyor olabilir" ifadelerine yer verdi.