Advertisement

Portekiz 2013 bütçesiyle, tarihinin en "sert bütçe taslağını" ortaya koydu. Portekiz Maliye Bakanı Vitor Gaspar, ortalama gelir vergilerinin 2012'de yüzde 9.8 seviyesine, 2013'te de yüzde 13.2'ye çıkacağını açıkladı.

Avrupa Birliği tarafından 78 milyar euroyla kurtarılan Portekiz ekonomisinin, paketin hedeflerini tutturması için tek çıkış yolunun bu bütçe olduğunu savunan Gaspar, manevra alanının olmadığının altını çizdi.

Gaspar, kurtarma paketi için daha fazla süre istemenin, ülkeyi borç diktatörlüğüne ve başarısızlığa sürükleyeceğini iddia etti.

Portekiz Maliye Bakanı ayrıca önümüzdeki yıl için ülkenin 600 bin kişilik kamu sektöründe yüzde 2 oranında istihdam kesintisini kapsayan 2.7 milyar euroluk harcama kesintisi de açıkladı.

Gaspar'ın konuşması esnasında parlamento binasının önünde 2 bin kişi toplanarak eylem yaptı ve "birleşen halkların yenilmeyeceğini" söyledi.

Bütçe planının Portekiz'in bütçe açığını 2013'te yüzde 4.5 seviyesine çekilmesini sağlayacağını ifade eden Gaspar, mali açığın zamanla AB sınırı olan GSYH'nin  yüzde 3'ü seviyesine gerileyecğeini savundu.