Advertisement

Yenin değer kaybetmesi ve ABD'de perakende satışların beklentinin üzerinde gelmesi Tokyo Borsası'nı destekledi; Nikkei 225 Endeksi son 1 ayın en büyük kazancına işaret etti.

Japonya'nın en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Sony Corp. yüzde 1.6 değer kazandı. Ülkenin üç numaralı cep telefonu operatörü Softbank Corp., Sprint Nextel Corp.'un yüzde 70 hissesini 20.1 milyar dolara almaya anlaşması sonrasında yüzde 10 yükseldi. Piyasa değeri bakımından Japonya'nın en büyük bira şirketi Kirin Holdings Co., bira satışlarının görünümündeki zayıflamadan ötürü 2015 kazanç tahmini düşürmesi üzerine yüzde 2.8 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 kazançla 8,683.67 puana yükselerek 14 Eylül'den bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Daha geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.1 artışla 730.97 düzeyine çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti.

ABD'de kişisel tüketimin beklenenden daha somut olduğunu belirten Tokyo'daki SMBC Friend Securities Co.'nun stratejistlerinden Fumiyuki Nakanishi, güçlü perakende satışların yıl sonu satış beklentilerini ve Ekim-Aralık dönemi kurumsal kazançları destekleyeceğini söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor.