Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisinde perakende satışların beklentinin üzerinde gelmesi Asya'daki ihracatçıları destekledi; Asya Borsaları son 2 haftanın en büyük kazancına işaret etti.

Satışlarının beşte birini Amerika'da kaydeden Samsung Electronics Co. yüzde 2.1 primlendi. Commonwealth Bank of Australia, Citigroup Inc.'in beklentinin üzerinde kazanç açıklaması sonrasında yüzde 0.5 yükseldi. Japonya'nın en büyük 3. cep telefonu operatörü Softbank Corp., Sprint Nextel Corp.'un yüzde 70 hissesini satın almaya anlaşması üzerine yüzde 9.7 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 121.73 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. Asya Pasifik Endeksi'ndeki tüm sektör grupları tırmandı.

Ekonominin bir miktar hız kazanmış gibi göründüğünü söyleyen Paradice Investment Management Pty'nin portföy yöneticilerinden Matt Riordan, iyi bir sıçrama kaydedildiğini, ancak bu sıçramanın beraberinde toparlanma getirip getirmeyeceğinin hâlâ sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden, Avrupa'dan ABD'ye ve Çin'e kadar birçok ülkenin teşvik önlemlerini artırmasıyla yüzde 11 yükseldi. Endeks tahmini kazançlarının 12.8 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.7 katında ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 12 katında seyrediyor.