Advertisement

Çin Borsası, yatırımcıların ekonomik yavaşlamaya karşı dirençli olan şirketlerin hisselerine yönelerek, ilaç ve temel tüketim maddesi üreticilerini desteklemesiyle yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi sın 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Beijing Tongrentang Co., China International Capital Corp.'un ilaç üreticilerinin istikrarlı kazanç büyümesi sayesinde 4. çeyrekte artış kaydedebileceğini yazması üzerine sağlık şirketleri arasındaki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük 2. telefon ekipmanı üreticisi ZTE Corp., büyük ihtimalle üçüncü çeyrekte zarar ettiğini söylemesi sonrasında yüzde 4.2 değer kaybetti ve ikinci gününü de ekside kapadı.

Çinli şirketlerin üçüncü çeyrek kazançlarının moral bozucu olacağını ve para politikası gevşetilinceye kadar da iyileşmeyeceğini öngören West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, savunmacı hisselerin risklere karşı korunmak için iyi seçenekler olduğunu söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kazançla 2,109.49 puana çıkarak erken saatlerde yüzde 0.4'e varan kayıplarını sildi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 artışla 2,312.83 puana yükseldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.3 yukarıda seyretti. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.1 kazançla kapandı.

Çin borsası dün üretici fiyatları ve yeni yuan kredisi verilerinin, ihracat ve para arzındaki kazançları gölgelemesi üzerine düştü. Şanghay Bileşik Endeksi, Komünist Parti'deki liderlik değişiminin öncesinde regülatörlerin piyasalarda istikrarı sağlamak üzere önlemler alacağı beklentisiyle 26 Eylül'de kaydettiği 3 yılın en düşüğünden yüzde 5.3 sıçradı. Endeks tahmini kazançlarının 9.8 katından işlem görüyor.