Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak olan ve ilerleme kaydettiği tahmin edilen sanayi üretimi ve konut başlangıçları verilerinin öncesinde güvenli varlık talebinin azalması ve Asya Borsalarındaki yükseliş sayesinde yen, önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında zayıfladı.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın ABD'nin büyümesinin önümüzdeki yıl toparlanacağı ve işsizlik oranını aşağı çekeceğini öngörmesi üzerine yen, dolar karşısında neredeyse 1 ayın en düşüğüne geriledi. Avrupa Birliği liderlerinin borç krizinin kontrol altına alınma yollarını görüşecekleri bu haftaki toplantının öncesinde euro talepleri desteklendi. Yeni Zelanda doları, yıllık enflasyonun 12 yılın en düşüğüne yavaşlamasıyla geriledi.

ABD verilerinde ilerleme gördüklerini belirten Bank of New Zealand'ın Döviz stratejistlerinden Mike Jones, ABD ekonomisinin Japonya ve Avrupa2yı geride bırakacağını, bunun da ABD dolarını destekleyerek, yeni zayıflatacağını öngördü.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.3 kayıpla 78.89 düzeyine geriledi ve önceki 3 günde kaydettiği yüzde 0.6 oranındaki düşüşü genişletti. Japon yeni, dolara karşı 78.91 seviyesinden 19 Eylül'den bu yana en düşüğünü test etti. Japon yeni, euro karşısında yüzde 0.4 zayıflayarak 102.27'ye indi. Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 primlenerek 1.2965'ten işlem gördü.

Yen bu yıl yüzde 5 değer kaybederek, Bloomberg Korrelasyon-Ağırlıklı Endeksler'in takip ettiği 10 gelişmiş ülke parası karşısında en kötü performansına işaret etti. Dolar ve euro ise yüzde 2.3'er düştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ABD'de sanayi üretiminin yüzde 0.2 artacağı yönünde bulunuyor.