Advertisement

Kuzey Denizi ve Orta Doğu'da arz düşerken ABD stoklarının artmasının yarattığı endişe ile brent petrolün ham petrole farkı New York'ta bir yılın yükseğine çıktı.

Batı teksas petrolünün üç günün düşüğünden işlem görmeyi sürdürmesi ile varil başına brent petrolün WTI'ya farkı 24.28 dolar oldu. Avrupa Birliği nükleer programı sebebiyle İran'a enerji ihracatı konusunda yaptırımları sıkılaştırırken Nexen Inc. ise Kuzey Denizi'nde yer alan Buzzard platformunda üretime devam etmekle ilgili spesifik bir tarih veremeyeceğini açıkladı. ABD petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 1.5 milyon varil azaldığı tahmin ediliyor. 

NYMEX elektronik işlemlerdeki kasım vadeli ham petrolün varili 1 sent yükselerek Singapur'da yerel saatle 13.49'da 91.86 dolar oldu. Petrolün kontratı dün 10 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 91.85 dolardan alıcı buldu. Petrol fiyatları bu yıl yüzde 7 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki kasım vadeli brent petrolün varili dünkü 1.18 dolar artışın ardından 5 sent düşüşle 115.75 dolara geriledi. Kontrat bugün sonlanıyor. Daha aktif olan aralık vadelileri ise 2 sent düşüşle 114.38 dolar oldu.